Calling Shotshell loaders

Messages
371
Reactions
126
Been loading metallic for a while now and started looking at a Mec Jr for 12 guage. This would be a strictly for clays loading adventure.

Now the question is, how much do you guys pay per shell for target loads, or is 7-9$/25 cheap enough to not bother?

Looking for 1200 fps with #7 1/2 shot.
 
Messages
40
Reactions
12
I have figured it out, and I can buy them cheaper than I can load them. The last bunch I bought I paid about $6 per box for Federal 7 1/2 target loads. The best I can figure it costs me about $7.25 per box, figuring new shot from Sportsmans Warehouse and my fired hulls, to load them myself. I am going to shoot new and keep the hulls until I can find mined shot, and powder becomes easier to come by.
 
Messages
38
Reactions
16
Assuming you don't have to buy hulls and paying full retail price for components my cost is about $6 a box for 1-1/8 ounce loads to reload. However, I load 1 ounce loads and shop around for deals on components. I have gotten my cost down to around $3.75 per box.
 

Lilhigbee

Messages
2,243
Reactions
7,266
Here is a paste of my previous post on the subject. See "Recommend an easy/cheap 12ga re-loader for backyard clays" In Ammunition and Reloading for more on the topic. http://www.northwestfirearms.com/th...ga-re-loader-for-backyard-clays.150416/page-2

I have five MEC 600 jr's. Two 12 gauge, two 16 gauge and one 20 gauge. Didn't pay over $60 for any of them. They work great and are reasonably fast. 200 rnds/hr isn't too difficult with practice. However, unless you are doing it because you want to, you are wasting your time. For standard loads I don't find that there is enough savings in it to make it worthwhile. For components I have found the Cheddite primers at Powder Valley ($24/1000) to be the best buy, presuming you are ordering enough stuff to justify the Haz-Mat fee. Reclaimed shot from the local trap range ($24-$30/bag) is the only way I can keep the price reasonable.
200 rounds from Wally World $46. (See earlier post)
reclaimed shot for 200 rounds (1 1/8 oz load) $14.10
Primers for 200 rounds (Cheddite) $4.80 (Plus some portion of the Haz-Mat and freight)
Wads for 200 rounds ($10/500) $4.00
Powder for 200 rounds (18 gr.s Red Dot/ $20/lb.) $10.28
We'll presume no cost for the used hulls since they can be reloaded multiple times and no cost for the equipment because the more you load the less per round the equipment will cost.
Total cash out-of-pocket in the cheapest way I have been able to do it; $33.18 per 200 rounds. And that is reclaimed shot, not new which you get in the shells from Wally Land. New shot is almost double the cost of reclaimed and cuts your savings per hour to about $8.
By this you are working for less than $13/hr, not counting time to acquire supplies, clean hulls or set up and maintain equipment. Financially, just spend the hour at your job, by the shells and be money ahead. Of course, those of us who do it because we like to or want a specific load that is not commercially available, aren't trying to save a buck.
The point being, figure out WHY you want to load, then see if it makes sense.
 
Messages
153
Reactions
44
I'm sitting about where bockja is.
Check out Connie's in Chehalis for all trap related needs.
Shot there when I last bought was $36 per bag new.
Loading for just savings is only part of the formula as you probably know from loading brass.

Good luck!
 
Messages
40
Reactions
12
I haven't done a lot of shopping around to see how much I can cut the costs, that's why I am at the $7.25/box cost. I need to check out Connies or some of the trap ranges to see if I can cut the cost of the shot ($50/bag at Sportsmans Warehouse is crazy).
 
OP
misplacedtexan
Messages
371
Reactions
126
Sounds like I'll skip on the shot shell reloading. Had that same conversation 5 years ago when I started reloading metallic. Old timers said if they were doing it today, they wouldn't start. Though cost isn't the only consideration, I doubt I could squeeze much more accuracy out of my shotgun.

Just was in sportsmans and couldn't find the shotshells I normally run for skeet/trap and thought about starting to make my own.

Thanks!
 

WillametteWill

Messages
893
Reactions
2,209
Mine run about $5.50 per box using premium components (Rem wads, Win or Rem primers, new shot). I know you can do it for a lower price using other parts but I'm duplicating $9.00 a box STS shells so for me I find it worth it. As I saw someone else state, reloading is my Zen yoga time so no, I don't include my time. I definitely don't fault anyone for not reloading shotgun hulls.
 
Messages
2,948
Reactions
2,182
Shotshell... for shot really isn't worth while unless you shoot a 16, or 24 or some other expensive odd-ball caliber. 12 and 20... not worth it unless you want to load slugs (I do). Winchester walmart sells for .28$ per round...

A 1oz load @ $36/bag is .09
Primers are about .035
Powder, 20gr@$25/lb is .07
Wads are usually about $.10
Without the shell, you're now at .295$/ea

So unless you want something special, don't waste your time.
 
Messages
38
Reactions
16
1 oz load @ $30/lb = .075/rd
Primer @ $30/1000 = .030/rd
Powder (Promo) 18gr @ $100/8lb = .032/rd
Wads (Claybuster) @ $90/5000 = 0.018/rd
Total = 3.875 per box.

To get shot at that price, either buy reclaimed, drop your own, or find someone local that is making it. Powder has to be bought in quantity online. I bought 16 pounds the last time I found it to even out the hazmat fees (6 months ago). Powder was close to 10 a pound before fees.
 
Last edited:
Messages
1,496
Reactions
345
Bimart has some shells on sale right now for 5.49box,they happen to be a special run of red ,white,and blue hulls. As I recall the are 1 1/8 oz,no. 8,running 1145fps. I would buy shells for that price before dusting off my loader and paying the high price of shot these days.
In fact I did buy a box. LOL
 

F2CMaDMaXX

Messages
3,638
Reactions
4,132
Bimart is worth going back to for ammo now, like many places, there is little to no shortage on 12ga.

The thread linked further up is one i started last year, basically, as most have said, unless you're loading something other than birdshot, it's either more expensive or a wash Vs buying new :(

Bimart is, yet again, my go to for birdshot, i just missed out on the $5/box mentioned above, but they have again got the superX on for $5.50/box and the limit is only at the one flat per person level.
 

UPCOMING EVENTS

Arms Collectors of SW Washington Gun Show
Battleground Community Center
912 E Main St, Battle Ground, WA 98604, USA
Rimfire Challenge Dec 12th @ DRRC
Douglas Ridge Rifle Club
27787 OR-224, Eagle Creek, OR 97022, USA
Albany Rifle & Pistol Club (ARPC) Gun Show
Linn County Expo Center
3700 Knox Butte Rd E, Albany, OR 97322, USA

LATEST RESOURCE REVIEWS

  • Adaptive Firing Solutions
    5.00 star(s)
    Adaptive Firing Solutions. A+
    5 stars does not do Adaptive Firing Solutions justice. I have done business with him multiple times and wish I could give at least 12 stars...
  • Limitless America
    5.00 star(s)
    Awesome shop
    Love this shop. Purchased a few items from them. Always have a lot of parts in stock without much markup. Purchased two cans this summer from them...
  • Gator's Custom Guns
    5.00 star(s)
    Great, old school gun shop
    The store is a treasure trove I have found magazines for H&K, Ruger and M1A's and at great prices. The staff is knowledgeable and friendly and...
    • GWS
  • HighLine Firearms
    4.00 star(s)
    great place
    nice guy, local
  • Sportsman's Warehouse - Albany
    5.00 star(s)
    Good products at good prices with friendly and knowledgeable staff!
    We like to visit the Albany location as it's closer but have been to several others and they have all been great!:D
Top Bottom