Beef Jerky, $28.80/lb, stock up!

Discussion in 'Off Topic' started by 7SFCW4, Apr 1, 2014.

  1. John Gault

    John Gault
    clackamas county
    Bronze Supporter Bronze Supporter

    Messages:
    1,030
    Likes Received:
    649
    Sounds expensive. Anybody tried this stuff?
     
  2. Redcap

    Redcap
    Lewis County, WA
    Well-Known Member

    Messages:
    3,989
    Likes Received:
    2,734
    $30/lb? WAAAAAY too much.
     
  3. Certaindeaf

    Certaindeaf
    SE Portland
    Well-Known Member

    Messages:
    9,514
    Likes Received:
    12,139
    I like french fried taters.. uh huh. Potted meat is a might tasty with some mustard.. uh huh.
     
  4. Oregonhunter5

    Oregonhunter5
    2C IDAHO
    Well-Known Member

    Messages:
    3,442
    Likes Received:
    3,233
    Make my own
     
  5. 1990Turbo

    1990Turbo
    Scappoose
    Active Member

    Messages:
    441
    Likes Received:
    216
    Most smokehouses sell it for 15-16 a pound. 28 is too much
     
  6. clearconscience

    clearconscience
    Vancouver, WA
    Well-Known Member

    Messages:
    6,405
    Likes Received:
    9,538
    Unless that bald eagle or baby seal meat it's absurdly priced.

    Maybe a good deal at cheaper than dirt.
    I'll goto bimart and get a pound for about $10
     
  7. 2Wheels4Ever

    2Wheels4Ever
    Central Oregon
    Well-Known Member 2015 Volunteer

    Messages:
    1,209
    Likes Received:
    684
    But is comes in a sweet taticool flavor savor pack! o_O Way too much, like the guys who try to sell the stuff at gun shows for quadruple what it cost as Winco.
     
  8. NoFlinch

    NoFlinch
    In a van down by the river
    Owner of Cocaine addicted dog.

    Messages:
    1,526
    Likes Received:
    1,361
    Uh Folks.
    How much is a cool plastic ammo can worth?
    HuH?
    $20.???

    OK, so the jerkey is only XX per #, not $28. per #.

    And I have only 25+ metal ammo cans, and only 1 plastic ammo can.

    DISCLAIMER; I'd never pay this price for jerkey that I can make at home for about $7.00 per #, vacuum seal at home for about $1 per #, and store in my ammo can that I paid $3. for.

    But then again, I stayed at a Holiday Inn Express...about a year ago:)
     
    Nickb likes this.

Share This Page