Quantcast
  1. Sign up now and join over 35,000 northwest gun owners. It's quick, easy, and 100% free!

Good deal on food at Costco? 1yr supply

Discussion in 'Preparedness & Survival' started by CommandoJoe, Sep 22, 2010.

  1. CommandoJoe

    CommandoJoe Pacific Northwest Member

    Messages:
    73
    Likes Received:
    4
    I'm not familiar with this particular brand and don't know if it is a good deal or not but 20% off seems like a decent discount to me, so I thought I would post it up in case anyone is interested... Don't know if they carry it in the local stores, but it is free shipping either way.


    $799.99 after $200 OFF
    Shelf Reliance THRIVE™
    1-year Supply
    Dehydrated & Freeze-Dried Food
    1-year Food Supply For 1 Person
    5,011 Total Servings
    84 #10 Cans
    Item # 443250
    $799.99
    Shipping & Handling included *

    Costco - $799.99 after $200 OFF Shelf Reliance THRIVE? 1-year Supply Dehydrated & Freeze-Dried Food
     
  2. Wenis

    Wenis Tri-Cities, WA Member

    Messages:
    626
    Likes Received:
    23
    I think the better deal is the Mountain House 18 #10 cans also on sale right now. This sale happens about twice a year.
     
  3. Decker

    Decker My house Active Member

    Messages:
    833
    Likes Received:
    110
    So... yeah I'm lame I think because I was just peeking at the MH site and can't find that sale. Help?

    -d
     
  4. mxitman

    mxitman N. Seattle Member

    Messages:
    200
    Likes Received:
    8
  5. spectra

    spectra The Couve Moderator Staff Member Bronze Supporter

    Messages:
    1,913
    Likes Received:
    720
    Not sure on other people but my son is allregic to peanuts so I have to really look at what I get. All the mountain house products contain no allergins. Most every other product I have found contains something or is made on shared equipment with peanuts. It is a pain to deal with but in SHTF situation I wont have time to read all the ingredients:D
     
  6. Wenis

    Wenis Tri-Cities, WA Member

    Messages:
    626
    Likes Received:
    23
    That's the one. The 1-person year kit is mostly single item bulk food which is much cheaper. The Oregon Freeze Dry is the best deal on a Mountain House product I've seen yet, even more than beprepared.com's 25% off sale that just happened.
     
  7. BearAspen

    BearAspen Snohomish County New Member

    Messages:
    27
    Likes Received:
    2
    you know when this will be happening?
     
  8. Wenis

    Wenis Tri-Cities, WA Member

    Messages:
    626
    Likes Received:
    23
    I've watched Costco.com long enough to know how frequently certain items go on sale. It's usually too early for Christmas shopping (late Sept-early Oct) or after Christmas when everyone is financially tapped out (the end of February). This particular sale ends Oct. 10th.
     
  9. mxitman

    mxitman N. Seattle Member

    Messages:
    200
    Likes Received:
    8
    sale is on right now, I ended up ordering 2 of the 18 can packs, I plan on adding a couple of 5 gallon buckets of Beans, Rice, Pasta to the mix. Should be able to make the packs last longer. I already have a full pantry and close to 6 months of food for 2 people based on caloric count saved up in my pantry. $560 is quite a bit of money but when I was comparing that to buying another AR upper I figured I would rather have the food. Can only eat a bullet once... And I need to eat everyday... never been in a gun battle...
     
  10. Sun195

    Sun195 Pugetropolis, WA Well-Known Member

    Messages:
    2,081
    Likes Received:
    375
    The Mountain House is a really good deal - thanks for posting. It's easy to spend $200 on just one case of their food.

    ETA: One of the reviews says this package has 50k calories. So @ 2400 per day, that'd last one person for roughly 20 days. Just something to consider. I think this is fine; just best to know what you're getting.
     
  11. gettersideways

    gettersideways PNW New Member

    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
  12. mwcoleburn

    mwcoleburn Whidbey Island New Member

    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Main problem is that you are storing food you wont rotate through. Unless you are eating what you store and storing what you eat you are basically making a big one time investement in food thats going to sit there just in case. Better idea is stocking up on things that you already eat and buying a rotation system like those shelf reliance sale, or just building a double sided shelf in your garage that you can stock from one side and pull form the other. IMHO every time I've seen someone buy a stockpile of food (Y2K anybody) It sat their and went to waste.
     
  13. Bazooka Joe

    Bazooka Joe Lower Yakima Valley Well-Known Member

    Messages:
    409
    Likes Received:
    305
    There is a similar issue with the 1 year Thrive product in the OP. When you work out the calories it's only 1220 calories per day for a whole year, so if you are expecting to need 2000 or 2400 per day, you'll need to adjust accordingly.
     
  14. mxitman

    mxitman N. Seattle Member

    Messages:
    200
    Likes Received:
    8
    Got my stuff the other day; here's some pictures.

    Here's one of the boxes of 18 cans; the other one is in the background.
    cs1.JPG

    cs2.JPG

    cs3.JPG

    Some other good deals I found at Big Lots; $1.50 Corned beef good until after 6/2014 & $0.75 Sardines In Oil, good until after 11/2015.

    cs4.JPG

    This is my latest 2 crates I have filled (only one is pictured, but the other is identical), My house pantry & storage is full now so I'm expanding to my garage into easy to load crates. I've counted all Calories, Fat etc. and keep a book inside the house listing the contents. Also have a list on the outside of the container and these are part of my rotation.

    cs5.JPG
    And just a side note from comment on buying what you eat/store. Got 6 months food/water in the house. Have another 6 months at secondary location and now have 4 months in my garage that we can load very quickly if we have to. With additional long term Mountain House foods I have 4+ months in addition. This gives us (2 people) enough food for at least 20 months +/-.... or 4 people 10 Months @ 1800 calories per day. Plus I got a few chickens that I'm not counting...

    dg2.JPG