Join the #1 community for gun owners of the Northwest
We believe the 2nd Amendment is best defended through grass-roots organization, education, and advocacy centered around individual gun owners. It is our mission to encourage, organize, and support these efforts throughout Oregon, Washington, Idaho, Montana, and Wyoming.
Mountain House Pasta Primavera
Mountain House Beef, cooked and diced
Mountain House Chicken, cooked and diced
Mountain House Breakfast Skillet
Augason Farms Whole Dried Egg Powder
Augason Farms Tomato Powder
Augason Farms Instant Milk
$350 for all as a bundle. Please PM me as I don't check the...
With the understanding that one person's idea of healthy is different than another's, let's here your suggestions for healthy survival foods. The foods should fit the normal requirements for survival food storage, shelf stable, easy to prepare, etc.
Could be interesting flavor combos!
Bon Appétit brings you along for a day with Egyptian pitmaster Kareem El-Ghayesh at KG Barbecue in Austin—where Texas barbecue is being transformed by incorporating the bright flavors of the Middle East.
Not sure who is in the market for these MREs and MRE supplies I've collected while in the military, airsofting and some through trades on NWFA. There are some MREs that are about 1-5 yrs old but it would be safer to say everything is from 2013-2016. These were all kept in ammo cans with...
After looking for a suitable waterproof pouch to carry a compact IFAK in cargo shorts, and falling short with Loksak when the zip closure failed in less than a week, I decided to make my own. I put my Food Saver to work and vacuum sealed the items linked below. This kit cost about $55 with the...
Less than $5 a can. You pickup in Dallas Oregon on a Friday or Saturday. My mom bought this cache in 2010. There are a total of 116 #10 cans. There's also a lot more serving in these older can than most manufacturers are putting in current offerings. The shelf life on all these cans is 25-30...
The formula is straightforward, as formulas tend to be, but also allows for great variation. Here it is:
2 tablespoons fat
½ pound onions, sliced
1 pound veggies, chopped
3 cups liquid
Seasonings: spice, acid, sweet, salt, umami
Cook.
Purée.
Season.
Garnish.
The above quantities serve 4-6...
Got a bunch of this from an estate sale and trade. Have way more than I will ever need so putting it up for sale here to spread the wealth.
Most of this is modern factory from the 1980's not the really old stuff some try to pass off.
Trades: Silver and Gold Bullion is always of interest. Open...
Wifey happened to catch a scum bag lazy bastard scamming with his Oregon Trail card.
What happens is you have a normal working person with their own money at a self checkout taking care of his groceries. Scammer watches, and when the shopper is done scanning everything and ready to pay, scammer...
Have a couple can racks that I finally put together. Any suggestions where to purchase canned food with value in mind? Best bang for your buck items as well. Sloppy joe, corn, tuna, soups, etc.
Is this a good deal...
I'm selling a huge portion of my prepping food supply.
This is all long-term storage with water containers.
Most good for another 20ish years, some in the next 5.
I can give a complete breakdown with expiration dates.
I have it all in a spreadsheet organized by date/ portion/ size.
(55 ish)...
Excalibur 3526T Black
5 Tray food dehydrator
New in box including 5 sheets
I don’t know much about it other than what’s posted here on 3rd party website:
https://www.harvestessentials.com/excalibur-3526t-5-tray-dehydrator-with-timer-white.html
$100 cash in Portland area. No shipping.
I've been following these guys since back in the day, learned about them from Curtis Stone and some other market farmer folks. Seems
everyones been red pilled or black pilled after the bat sniffles.
But, this I believe everyone here knows about or should.
Another good source of information is...
I have a pound of Varget powder I would like to trade for 48 cans of fresh Walmart Great Value Tuna packed in water. The 4 packs are running about $2.98 right now. That is about $36 worth of tuna for the pound of Varget...
If you are a store what you eat and eat what you store type.
What types of food are you eating/storing?
What is the average price per calorie you are paying these days to replenish the supply as you consume it?
What percentages of macros (fat, protein & carbs) do you eat/store?
What is the...
Edit: If anybody wants to join me in this challenge feel free to share your methods and results here. It would be a great way to lose weight, save money to expand your food storage, free up more funds to buy gun stuff on Black Friday sales, practice your SHTF diet skills/plans, etc. Make your...